Nowy zestaw deweloperski STM32 NUCLEO-L4R5ZI w ofercie KAMAMI.pl

W ofercie sklepu KAMAMI.pl pojawił się nowy zestaw rozwojowy wyprodukowany przez firmę STMicroelectronics. STM32 NUCLEO-L4R5ZI to nowy zestaw z popularnej serii Nucleo. Wyposażony został w mikrokontroler STM32L4R5ZIT6 z najnowszej serii STM32L4+ charakteryzującej się niskim poborem mocy oraz coraz lepszą wydajnością. W zestawach Nucleo-144 stosuje się układ w obudowie LQFP144. Na płytce znajduje się również debugger ST-LINK/V2-1, złącze USB OTG, SWD, ST Zio zawierające złącze kompatybilne do Arduino UNO, dwa przyciski oraz 3 diody LED. Zestaw jest kompatybilny ze standardowymi bibliotekami HAL, a programowanie może odbywać się z wykorzystaniem środowisk takich jak IAR, Keil lub środowisk opartych o GCC.

Zarówno zestawy Nucleo-144 jak i mniejsze: Nucleo-64 i Nucleo-32 można nabyć w sklepie internetowym KAMAMI.pl.

[PROJEKT] Wyzwalanie migawki ruchem – Raspberry Pi oraz czujnik ruchu PIR

Na portalu MIKROKONTROLER.pl ukazał się kolejny przykład opisany w artykule [PROJEKT] Wyzwalanie migawki ruchem – Raspberry Pi oraz czujnik ruchu PIR. W projekcie zostanie wykonany układ, który po wykryciu ruchu za pomocą czujnika PIR wyzwoli migawkę kamery lub nagra krótkie wideo. Taką funkcję można zastosować np. w systemie monitoringu. Całość działa pod kontrolą popularnego minikomputera Raspberry Pi 3 B.

Poniższy materiał wideo demonstruje działanie projektu:

„Kącik testera” na forum microgeek.eu – podwozie 2WD Robot Car

podwozie-2wd-robot-carNa forum elektroników microgeek.eu pojawił się raport z testów podwozia robota 2WD Robot Car. Zachęcamy do przeczytania recenzji, która znajduje się pod tym linkiem.

Materiał powstał w ramach wspólnej akcji sklepu KAMAMI.pl i portalu microgeek.eu „Kącik testera”. Zachęcamy wszystkich elektroników do zapoznawania się z opiniami testerów, a także przygotowywania własnych recenzji. Szczegółowe informacje dostępne są pod tym linkiem.

Nowe minikomputery Orange Pi dostępne

orange-pi-win-plus-komputer-z-procesorem-allwinner-a64

Nowe modele minikomputerów z rodziny Orange Pi w naszej ofercie.

Orange Pi Zero Plus2 H3 i Orange Pi Zero Plus2 H5 wyposażono w 512 MB pamięci RAM DDR3, 8GB pamięci eMMC, WiFi i Bluetooth w wersji 4.2, oraz wyjście HDMI. Wymienione zestawy korzystają z procesorów firmy Allwinner z czterema rdzeniami ARM Cortex.

Orange Pi Win i Orange Pi Win Plus korzystają z układu Allwinner A53, który jest 4-rdzeniowym mikroprocesorem z rdzeniami ARM Cortex-A7. Oba komputery dysponują m.in. czterema portami USB 2.0, wyjściem Ethernet, HDMI, gniazdem jack 3,5 mm, odbiornikiem podczerwieni oraz łącznością Wi-Fi i Bluetooth. Komputery różni ilość zamontowanej pamięci RAM – wersja podstawowa zawiera 1 GB, natomiast wersja „Plus” – 2 GB.

Podobnym wyposażeniem charakteryzuje się także komputer Orange Pi Prime z procesorem Allwinner H5. Jest on również wyposażony w 2 GB pamięci RAM DDR3.

Wszystkie wymienione komputery znajdują się w naszym sklepie internetowym. Komputery Orange Pi współpracują z systemami: Android, Ubuntu, Debian, Raspbian.

Dongle Bluetooth 4.0 dostępne „z półki”

modul-bluetooth-4-na-usbStandard komunikacji Bluetooth 4.0 powoli wkracza na rynek, tymczasem my mamy już w magazynie dongle USB zgodne z tym standardem. Za pomocą tego dongla można uzyskać prędkość transmisji do 3 Mb/s, a zasięg transmisji może wynosić 20 metrów. Od strony PC dongle jest wyposażony w interfejs 2.0. W skład zestawu wchodzi także miniaturowa płyta CD ze sterownikami.

 

[PROJEKT] Odczyt tagów RFID – KAmduino UNO i modRFID RC-522

str_tyt_rfid

Zestaw modRFID RC-522 składa się czytnika RFID 13.56 MHz oraz dwóch transponderów (tagów) w postaci breloka i karty. Łatwość jego używania zapewnia duża liczba dostępnych przykładów w Internecie. Warto zwrócić uwagę na bibliotekę do Arduino, dzięki której zbudowanie systemu kontroli dostępu jest wręcz trywialne. Zalążek takiego systemu jest opisany w artykule na portalu MIKROKONTROLER.pl Odczyt tagów RFID – KAmduino UNO i modRFID RC-522.

 

[PROJEKT] Cyfrowy miernik odległości na maXimatorze

maximator-miernik-odleglosciW ramach cyklu artykułów „Pierwsze kroki z FPGA”, jakie publikuje miesięcznik Elektronika Praktyczna, w kwietniowej edycji pisma pojawi się kolejny projekt: cyfrowego miernika odległości. Schemat blokowy tego projektu pokazano na rysunku poniżej – rolę sensora pomiarowego spełnia moduł z GP2Y0A60SZLF, a całą „inteligencję” miernika wbudowano w układ FPGA z zestawu maXimator.

Projekt został opracowany na Wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, uzupełnia on kolekcję opracowań dostępnych na stronie www.maximator-fpga.org.

maximator-miernik-odleglosci-palma

[ARTYKUŁ] Grafiki w VHDL i konkurs dla spostrzegawczych

vhdl-konkursWspólnie z redakcją Elektroniki Praktycznej przygotowaliśmy konkurs (treść powyżej), w którym można wygrać m.in. 3 zestawy maXimator. Konkurs został ogłoszony w EP4/2017 przy okazji kursu generowania grafik w VHDL, którego pierwsza część została opublikowana w tym właśnie wydaniu miesięcznika.

Wszystkich spostrzegawczych zapraszamy do udziału w konkursie! Na odpowiedzi czekamy do 30.04.2017.