„Elektronika – by żyło się łatwiej 2020” – finał ogólnopolskiego konkursu za nami!

W dniu 5 marca na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej odbył się Finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej 2020”.

Konkurs jest organizowany przez pracowników Katedr powstałych z Instytutu Elektroniki z partnerami: firmą Siemens oraz Kamami. Kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się elektroniką, automatyką, robotyką oraz informatyką. Uczestnicy przygotowują projekty mieszczące się w zakresie tematyki konkursu.

Jury konkursowe, w skład którego wchodzą pracownicy wywodzący się z Instytutu Elektroniki, wyłoniło dziesięć najlepszych prac, które w czasie finału rywalizowały o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 107 osób, które pracując samodzielnie lub w 2 osobowych zespołach zaproponowały 70 projektów. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z Warszawy, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Lublina, Zielonej Góry, Grudziądza, Siedlec, Jarosławia, Nowego Sącza, Tarnowa, Biłgoraju, Białogardu, Olkusza, Skarżyska-Kamiennej i Kędzierzyna-Koźla.

Tematyka zgłoszonych projektów jest niezwykle szeroka: obejmuje elementy automatyki domowej, centrale alarmowe oraz układy kontroli dostępu, układy zasilające, urządzenia do analizy jakości wody, inteligentne systemy stosowane w produkcji żywności, pomoce dydaktyczne, specjalizowane roboty mobilne, humanoidalne, zaawansowane roboty przemysłowe, systemy geolokalizacji obiektów, sterowane numerycznie wiertarki, obrabiarki, pomoce dla osób starszych lub niepełnosprawnych, systemy nagłaśniające, syntezatory audio, urządzenia zwiększające bezpieczeństwo na drogach, gry elektroniczne, a także aplikacje na telefony komórkowe.

W pierwszej części finału, która odbyła się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, finaliści zaprezentowali swoje projekty. Oceniało je grono jurorów, w skład którego wchodzili przedstawiciele firm partnerskich oraz pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Pierwsze trzy miejsca w Konkursie zajęli:

 1. Bartosz Trefon, który zgłosił do Konkursu projekt „Robot humanoidalny wielkości człowieka”
 2. Wiktor Nowacki, który zgłosił do Konkursu projekt „Robot 4DoF Copernicus”
 3. Jacek Wieczorek, za projekt „Syntezator Cyfrowy”.

Równorzędne wyróżnienia I stopnia otrzymali:

 • Krzysztof Borek i Piotr Sokołowski za projekt „SmartHive – inteligenta pasieka”
 • Dominik Gołąb i Bartłomiej Dudek za projekt „Obroża z lokalizatorem GPS”
 • Robert Dworniczak i Konrad Ostrowski za projekt „Model dydaktyczny linii produkcyjnej do znakowania”
 • Tomasz Langer za projekt „Urządzenie dla rowerzysty wspomagające bezpieczne wykonanie manewrów”
 • Szymon Turko i Łukasz Wywrót za projekt „Twój dom w twoich rękach-inteligentny dom”
 • Grzegorz Pośpiech i Tomasz Rajca za projekt „Wprowadzenie procesu automatyzacji w uprawie roślin w warunkach bezglebowych”
 • Karol Wilk za projekt „Robot rysujący Skorpion”
 • Dzięki partnerskiej współpracy pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, po prezentacjach konkursowych Laureaci Konkursu wraz z opiekunami udali się do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie zaprezentowano trzy wybrane projekty.

Fundatorami nagród były firmy Siemens, Kamami, Rektor Politechniki Śląskiej, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Prezydent miasta Żory oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczne. Prezentacje wyróżnionych projektów wysłuchało grono znamienitych gości ze świata nauki, samorządowcy z licznych śląskich miast, przedstawiciele władz oświatowych oraz przemysłu. Wydarzenie zakończył koncert Katarzyny Moś.