Tani zestaw startowy z Lattice FPGA (ICE40HX1K-STICK) – w stałej ofercie

ice40hx1k-stick-evn

ICE40HX1K-STICK-EVN to mała i  łatwa w użyciu płytka deweloperska z układem FPGA firmy Lattice. Za jej pomocą można szybko i wygodnie prototypować projekty w układach iCE40 FPGA. Płytka zawiera układ FPGA iCE40HX1K o bardzo niskim poborze prądu, będący idealnym zastosowaniem dla projektów nie wielkich rozmiarów, przenośnych, a co za tym idzie, zasilanych bateryjnie. Układ iCE40 posiada pamięć SRAM pozwalającą na przeprogramowywanie jej „w locie” lub załadowanie z zewnętrznego urządzenia takiego jak Flash SPI lub mikrokontroler. Zestaw ICE40HX1K-STICK-EVN jest obsługiwany przez bezpłatny pakiet narzędziowy iCEcube2 .

[KONKURS] Digilent FPGA Design Contest 2017 – wywieś plakat na swojej uczelni!

digilent-fpga-contest

Digilent Design Contest jest corocznym konkursem dla pasjonatów układów FPGA, organizowanym przez firmę Digilent. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w europejskiej edycji tego konkursu, do której zgłoszenia są przyjmowane do 31 grudnia 2016. Zgodnie z regulaminem konkursu, realizatorów projektów zgłoszonych do udziału firma Digilent wyposaży w niezbędny sprzęt z FPGA, na którym będą realizowane projekty konkursowe. Sprzęt ten jest przekazywane nieodpłatnie, po konkursie staje się własnością uczestników. Organizatorzy przewidzieli także nagrody pieniężne.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie konkursu Digilent Design Contest 2017.

Pod adresem dostępny jest PDF z plakatem konkursowym, który – zachęcamy! – możesz powiesić w swojej szkole lub  na uczelni.

ddc2017-eu-poster-a4-2-1

Nie wiesz jak zacząć z FPGA? Mamy odpowiedź!

maximator-kamami-promo-770x430Układy FPGA zapewniają konstruktorom największą elastyczność sprzętową dostępną we współczesnej elektronice, co jest zaletą ale i wadą – z punktu widzenia początkujących.

Żeby ułatwić im nieco start z tą nowoczesną technologią, opracowaliśmy zestaw startowy maXimator z układem z rodziny MAX10 produkowanym przez firmę Intel (do niedawna Altera) i przygotowaliśmy kilka artykułów, które stanowią kompendium „startowe” dla poczatkujących.

Jeżeli chcesz szybko i wygodnie zacząć realizację własnych projektów w FPGA przeczytaj dostępne bezpłatnie:

Przedstawiono w nich krok-po-kroku cały proces projektowania w FPGA na bardzo prostym, łatwym do zrozumienia przykładzie.
Strona supportowa zestawu maXimator jest dostępna pod adresem: www.maximator-fpga.org.

Zapraszamy na „II Krakowskie Sympozjum FPGA”

fpga-promoWspólnie z organizatorami „II Krakowskiego Sympozjum FPGA„, które odbędzie się 9.12.2016 w Krakowie (na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego), zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką FPGA.

Podczas Sympozjum uczestnicy z różnych akademickich i naukowych instytutów w Polsce opowiedzą o swoich doświadczeniach i projektach. Jest to więc wspaniała okazja do zapoznania się z aktywnością uczelni w tematyce FPGA.

Także KAMAMI przedstawi podczas sympozjum swoją ofertę zestawów i narzędzi FPGA, w tym nowości z ofert firm Digilent oraz Terasic.

Zapraszamy do rejestracji! Szczegóły oraz formularz do rejestracji dostępne są na stronie organizatora.

[KURS] Szkoła MAXimator w Internecie – zrób pierwsze kroki z FPGA!

maximator-szkola-fpga-kamamiMAXimator to zestaw startowy z nowoczesnym układem FPGA z rodziny MAX10 firmy Altera. W skład zestawu MAXimator wchodzą :

  • płytka z FPGA w formacie Arduino,
  • shield z 4-cyfrowym wyświetlaczem LED, 3-przyciskową klawiaturą, diodą RGB WS281B i analogowym czujnikiem temperatury,
  • programator zgodny z USB Blasterem.

Dla początkujących z FPGA przygotowaliśmy kurs, który krok-po-kroku prowadzi przez tajniki przygotowywania projektów na układy FPGA, pokazując konfigurację niezbędnych (bezpłatnych!) narzędzi programistycznych bazujących na pakiecie Quartus Prime i symulatorze ModelSIM, a także sposoby przygotowania pierwszych projektów i ich symulację.

Pierwszy odcinek kursu jest dostępny na stronie MIKROKONTROLER.pl w artykule Pierwsze kroki z FPGA – szkoła MAXimatora – sprzęt i oprogramowanie.

Druga część kursu jest dostępna w artykule Pierwsze kroki z FPGA – szkoła MAXimatora – pierwszy projekt z edytorem schematów.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony supportowej zestawu MAXimator, dostępnej pod adresem www.maximator-fpga.org!

Na filmie poniżej przedstawiamy przykład realizacji pierwszego projektu w FPGA zestawu MAXimator.

FPGA Artix-7 w wygodnym zestawie startowym [CENY EDU]

Basys3_Rev.C_box_600__05759.1440114615.1280.1280

Jedna z ostatnich nowości w naszej ofercie – miniaturowy zestaw z FPGA Cmod-A7 – zainteresował spore grono naszych klientów. Przypominamy, że układ FPGA XC7A35T z rodziny Xilinx Artix-7, jest „sercem” także nieco większego niż Cmod-A7 zestawu startowego o nazwie BASYS3 (widoczny na zdjęciu powyżej). Poniżej przedstawiamy film prezentujący implementację gry Pong na zestawie BASYS3. W portalu MIKROKONTROLER.pl można przeczytać artykuł o tym projekcie i pobrać kody źródłowe.

Jest to klasyczny, „biurkowy” zestaw startowy, bogato wyposażony w pokładowe peryferia oraz złącza dla ekspanderów Pmod.

Prezentowany zestaw BASYS3 jest dostępny w cenach EDUkacyjnych, a zastosowany w nim układ FPGA jest obsługiwany przez bezpłatną wersję oprogramowania narzędziowego Vivado firmy Xilinx.

Zestaw startowy z FPGA Artix-7 w module DIP

artix-7-digilent-kamami

Digilent Cmod A7 to moduł uruchomieniowy bazujący na FPGA Xilinx z rodziny Artix-7. Płytka ma wbudowany programator USB-JTAG, konwerter USB-UART, generator sygnału zegarowego, złącze Pmod oraz 512 kB szybkiej pamięci RAM.

Płytka posiada ma 48 wyprowadzeń w formacie DIP 2,54 mm, w tym 44 sygnały cyfrowe FPGA, dwa wejścia analogowe oraz dwa złącza zasilania. Prezentowany moduł ma zamontowany układ FPGA XC7A15T-1CPG236C oraz podstawowe peryferia: 2 diody LED oraz LED-RGB do dyspozycji użytkownika i dwa przyciski monostabilne.

Dzięki zastosowaniu złącz w postaci popularnych goldpinów 2,54 mm, można łatwo użyć moduł Digilent Cmod A7 do budowy aplikacji bazujących na breadboardach.

Użyty w Digilent Cmod A7 układ FPGA ma 20800 przerzutników, 900 kb wewnętrznej pamięci RAM w modułach BlockRAM, a także wbudowany przetwornik ADC o częstotliwości próbkowania 1 MSpS. Rolę konfiguratora FPGA spełnia w module pamięć QSPI, alternatywnie i do prób można używać interfejsu JTAG.

Użytkownicy wymagający od FPGA większych zasobów logicznych mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania – modułu  Digilent w wersji Cmod A7-35T z układem XC7A35T-1CPG236C.

MAXimator powraca!

maximator-kamami

Zgodnie z zapowiedziami zestaw startowy FPGA MAXimator wraca do sprzedaży! Udało się nam przedłużyć okres obowiązywania promocyjnej ceny, która będzie wyższa od dotychczasowej, ale nadal bardzo atrakcyjna. Zestaw będzie oferowany w dotychczasowej konfiguracji sprzętowej, w skład której wchodzą:

  • płytka zgodna mechanicznie z Arduiono Uno, z układem FPGA 10M08 z rodziny MAX10,
  • programator FPGA zgodny ze standardem USB Blaster,
  • shield z wyświetlaczami LED, analogowym czujnikiem temperatury, dwiema LED-RGB i trzema przyciskami.

Zestaw MAXimator trafi na półki w najbliższy piątek 3.06.2016.

Liczba egzemplarzy dostępnych w cenie promocyjnej jest ograniczona.

[MAXimator] 600 zestawów w promocyjnych cenach sprzedane…

maximator-fpga

Znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy mamy dwie wiadomości dla fanów układów FPGA: smutną i  wesołą.

Smutna jest taka: pula zestawów MAXimator z układem FPGA z rodziny MAX10 w promocyjnej cenie została wyprzedana, dlatego w naszym sklepie nie są one obecnie dostępne.

Wesoła jest taka: nasze starania oraz wyraźnie widoczne duże zainteresowanie projektem MAXimator wśród użytkowników (nie tylko w naszym kraju) spowodowały, że przygotowujemy kolejną partię zestawów MAXimator, które także zaoferujemy w cenie promocyjnej, ale będzie ona na pewno wyższa niż dotychczas. Jej wysokość ustalimy i podamy w najbliższym czasie, cena jest zależna od wsparcia współpracujących z nami firm. W przypadku pierwszych 600 zestawów MAXimator nasze działania wsparły – dziękujemy! – następujące firmy (w porządku alfabetycznym):

 

[FPGA] Elementarz MAXimatora – pierwszy projekt na FPGA – nie musisz znać Veriloga ani VHDL-a!

maximator-promo

Redakcja portalu MIKROKONTROLER.pl przygotowała pierwszy artykuł z serii wprowadzającej do układów FPGA, w którym pokazano skąd i jakie bezpłatne oprogramowanie należy pobrać, żeby móc wygodnie przygotowywać projekty FPGA na zestawie MAXimator.

Artykuł wprowadzający do zestawu MAXimator jest dostępny pod adresem http://mikrokontroler.pl/content/altera-fpga-max10-maximator-pierwszy-projekt.

Przygotowano także krótki film, prezentujący krok-po-kroku realizację prostego projektu implementowanego w FPGA z zestawu MAXimator – jest to 4-bitowy licznik (będący syneztowalną wersję znanego z serii TTL układu 7493), którego wyjścia są monitorowane za pomocą LED zamontowanych na płytce bazowej MAXimatora.

Siłą tej prezentacji (przedstawiamy ją poniżej) jest wykorzystanie do przygotowania projektu edytora schematów, który jest wbudowany w oprogramowanie Quartus Prime. Dzięki temu przygodę z FPGA można zacząć od razu od implementacji projektu, bez konieczności uczenia się któregoś z języków opisu sprzętu (HDL) typu VHDL lub Verilog.