Jesienny sezon zawodów robotycznych tuż tuż…

Robot waving chequered flagPoczątek jesieni to święto dla miłośników robotyki, gdyż zwiastuje nadejście coraz popularniejszych w Polsce zawodów robotycznych. Po wakacyjnym wypoczynku nadchodzi czas, by odkurzyć lutownicę, przygotować warsztat i zacząć planować usprawnienia w robotach, by nie zostać w tyle za konkurencją. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć o stale rozwijającym się dziale robotyki KAMAMI.pl, w którym można znaleźć zarówno podzespoły elektroniczne, jak i części mechaniczne, tak bardzo przydatne podczas tworzenia i modernizacji konstrukcji.

DSC00052

Dużą popularnością cieszą się na zawodach silniki tunelowe EDF27 – dokładnie ten sam model można znaleźć w robotach kategorii Line Follower polskiej ekipy, świętującej triumfy w kraju i na świecie. Napęd zaadoptowany z modelarstwa lotniczego służy zwiększaniu podciśnienia pomiędzy podwoziem robota i powierzchnią, po której się porusza. Ultralekkie konstrukcje zyskują przez to przyczepność jak w konstrukcjach cięższych, nie tracąc jednocześnie swojego przyspieszenia i zwrotności.

engineJedną z kluczowych spraw podczas projektowania robota jest dobór napędu. Na szczęście nie trzeba już sprowadzać co ciekawszych silników z USA i Japonii, nie trzeba przerabiać drogich i wolnych serw modelarskich – dzięki szerokiej ofercie KAMAMI.pl każdy znajdzie coś pasującego do swojej aplikacji. Jednymi z najczęściej wybieranych silników, są tzw. mikrosilniki Pololu. Niewielkie wymiary, duży moment obrotowy oraz zintegrowana, metalowa przekładnia sprawiają, że prawie wszystkie zwycięskie roboty bazują właśnie na tych podzespołach. Szczególnie popularne są mikrosilniki z przekładnią 30:1, która pozwala na kompromis pomiędzy wysokim momentem oraz prędkością obrotową.