KAMAMI.pl „Srebrnym Sponsorem” Opolskiego Festiwalu Robotów OFR2015

OFR2015_podziekowanie001
W sobotę, 30 maja 2015 r., w budynku zespołu dydaktycznego „Łącznik” Politechniki Opolskiej odbył się Opolski Festiwal Robotów, którego organizatorami byli: Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków, Politechnika Opolska oraz firma prowadząca zajęcia dla dzieci pod nazwą „Konstruktorzy Robotów”. Impreza objęta była Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola i Rektora Politechniki Opolskiej.

IIOFR_2015-05-30-8552-640x360

Festiwal cieszył się ogromną popularnością, organizatorzy szacują, że zgromadził w tym dniu ok. 7 tys. osób.  Na zawody do Opola przybyły drużyny z wszystkich regionów Polski oraz dwie drużyny z Czech.

Podczas zawodów w Opolu roboty rywalizowały w kategoriach robotów walczących i ścigających się. Pierwsza grupa to konkurencje robotów walczących: CODEFUSION Sumo, MiniSumo, MiniSumo Junior, MicroSumo oraz LEGO Sumo. Rywalizacja w każdej z nich polegała na wypchnięciu przeciwnika z okrągłego ringu, którego wymiary były dostosowane do wielkości robotów startujących w rozgrywce.

Kolejną grupą były konkurencje robotów ścigających się, oparte na pokonaniu w jak najkrótszym czasie tras zaznaczonych czarną linią na białym tle. Tutaj można wymienić BALLUFF LineFollower, LineFollower Junior, LEGO LineFollower – trasy z krętymi drogami oraz LineFollower Drag, wyścigi par robotów na dwóch równoległych, prostych trasach o długości 35 m.

Osobną kategorią były: LEGO Constructor, LEGO MicroMouse i Freestyle. W kategorii Freestyle startowały roboty o dowolnej konstrukcji. Tutaj liczyły się przede wszystkim zdolności konstruktorów i ich inwencja. Głosy przyznawali tutaj widzowie odwiedzający zawody.
Nowością na Festiwalu była strefa druku 3D oraz drony. Podczas zawodów robotów każdy posiadacz drona mógł wziąć udział w kategorii pokazowej DronRace.

Po części oficjalnej kontynuowano zmagania. Największym zainteresowaniem cieszyły się walki robotów w kategoriach Sumo i wyścigi LF Drag, podobne do wyścigów samochodów na ¼ mili. Podczas każdego przejazdu wzdłuż tras gromadziło się bardzo wielu widzów.

Najmłodsi odwiedzjący, którzy przybyli w sobotę na Opolski Festiwal Robotów, wzięli udział w warsztatach budowy EKO-Robotów. Specjalne konstrukcje tworzone były z materiałów budulcowych powszechnie uważanych za odpady (m. in. kartonów, butelek, nakrętek). Pozwoliło to uwrażliwić najmłodszych konstruktorów na ilość wytwarzanych odpadów i potrzebę ich przetwarzania. Budowanie EKO-Robotów było dla milusińskich świetną zabawą, dlatego zaprosili do pracy również swoich opiekunów. Każdy kończył zabawę z uśmiechem na twarzy.