Kolejne aplikacje MAXimatora – sterownik LED-RGB WS2812B

maximator-ws2812-uart-kamamiPrzygotowaliśmy kolejny przykład aplikacji zestawu MAXimator, który jest dostępny (wraz z kodami źródłowymi) w portalu www.maximator-fpga.org.

Tym razem przedstawiamy sterownik LED-RGB z interfejsem jednoprzewodowym (WS2812B), których 2 sztuki zostały zamontowane na płytce ekspandera wchodzącego w skład zestawu promocyjnego MAXimator.

Opublikowany  przykład umożliwia obsługę innej niż 2 liczby LED-RGB połączonych szeregowo, w takim przypadku testy można prowadzić na dodatkowych ekspanderach z LED-RGB, np. KAmodWS2812-8 lub KAmodWS2812-1, dzięki którym można uzyskać dowolną liczbę połączonych ze sobą LED.

kamodws2812-8-modul-z-osmioma-diodami-rgb-ws2812Projekt zaimplementowany w FPGA umożliwia sterowanie pracą LED z poziomu standardowego terminala tekstowego, uruchomionego na dowolnym komputerze wyposażonym w USB. Dane do FPGA są przesyłane za pomocą wirtualnego portu COM na USB, co wymaga zastosowania zewnętrznego konwertera USB<>UART.

Działanie przykładowej aplikacji przedstawiamy poniżej, projekt źródłowy jest dostępny w dziale Examples na stronie maximator-fpga.org.