OSD, czyli wi(e)dzieć więcej…

Mówi się, że jeden obraz wart jest tyle, co tysiąc słów. W przypadku OSD („wyświetlanie na ekranie”, z ang. On-screen Display), obraz wart jest zdecydowanie więcej, gdyż możemy go wzbogacić o dowolną liczbę słów, informujących nas o rzeczach, których oko samo nie dostrzeże. Załóżmy, że lecimy bezzałogowym, zrobotyzowanym dronem i jedynym źródłem informacji jest widok odbierany z nadajnika kamery zamontowanej na jego pokładzie. Nawet najlepszy pilot może mieć problemy ze sprawami takimi, jak precyzyjna nawigacja, diagnostyka urządzeń pokładowych, czy wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów. Do rozwiązania tego problemu, stosuje się właśnie systemy OSD – układy tzw. rzeczywistości rozszerzonej, które „nakładają” na obraz teksty i znaki prezentujące wybrane informacje zbierane przez zestawy czujników.

Oczywiście istnieją również zastosowania bardziej „przyziemne”, jak chociażby wyświetlanie aktualnej daty na obrazie z monitoringu.
Rozwiązanie wygląda na trudne i drogie w realizacji? Na szczęście jest KAMAMI.pl, sklep, w którym od niedawna można zakupić dedykowany do zastosowań OSD moduł z układem MAX7456!

bob-09168Do przetestowania działania modułu wystarczy tylko Arduino UNO, kamera z wyjściem S-VIDEO (tzw. wyjście kompozytowe) oraz np. stary telewizor z pasującym wejściem. Układ instaluje się pomiędzy kamerą, a odbiornikiem, tak jak to widać na obrazku poniżej:

podlaczenie-max7456

Zachęcamy do sprawdzenia możliwości zestawu we własnym zakresie! Zarówno Arduino UNO, jak i moduł MAX7456 można zakupić w naszym sklepie.

1 myśl w temacie “OSD, czyli wi(e)dzieć więcej…

Możliwość komentowania jest wyłączona.