Pimoroni MSA301 3DoF Motion Sensor z 3-osiowym akcelerometrem

Pimoroni to brytyjska firma elektroniczna zajmująca się sprzedażą komponentów oraz płytek rozwojowych, w tym Raspberry Pi, Arduino, micro:bit oraz wielu innych. Projektuje i produkuje także własne moduły elektroniczne oraz zestawy ewaluacyjne, takie jak najnowsza płytka Pico LiPo z mikrokontrolerem RP2040 oraz możliwością zasilania z akumulatora. Pimoroni wyrobiło sobie znaczną renomę na terenie Wielkiej Brytanii, o czym świadczy fakt, że jest to jeden z oficjalnych dystrybutorów Raspberry Pi w ojczyźnie tego komputera.

Od jakiegoś czasu moduły rozszerzeniowe tej firmy są dostępne również w Polsce. Sklep internetowy Kamami.pl nawiązał współpracę z brytyjską firmą, czego efektem jest wprowadzenie do oferty szerokiego zakresu interesujących płytek rozszerzeniowych. Są wśród nich m.in. matrycowe wyświetlacze LEDkamery termiczneenkoderywzmacniacz termopar, a także rozmaite czujniki. Większość tego typu modułów komunikuje się za pomocą standardowych magistral I2C czy SPI. Bez problemu można je więc wykorzystać w projektach opartych o ArduinoRaspberry PiSTM32 Nucleo czy podobnych platformach.

Jednym z takich modułów jest MSA301 3DoF Motion Sensor Breakout z akcelerometrem MSA301 produkowanym przez Memsensing Microsystems. Sensor oferuje przełączalny zakres pomiarowy ±2g/±4g/±8g/±16g. Oferuje opcję pomiarów ciągłych z częstotliwością od 1 do 500 Hz. Rozdzielczość pomiaru wynosi do 14 bitów. Komunikuje się za pomocą interfejsu I2C, a także oferuje jedno wyjście przerwań.

Szczegóły są dostępne w artykule.