Surface Transducer – nietypowy głośnik

Nazwa „powierzchniowy przetwornik” (z ang. surface transducer) może wprowadzić pewne zamieszanie, w końcu nie jest to rzecz powszechnie spotykana na rynku. Czym właściwie jest takie urządzenie? Jak go używać?
Ma ono kształt niskiego walca, w którym znajduje się odpowiednie uzwojenie, magnes trwały i system zawieszenia. Zadaniem układu jest przetwarzanie zmian prądu elektrycznego na drgania mechaniczne – jak np. w głośniku. W przeciwieństwie jednak do standardowych głośników, dalszym medium tych drgań nie jest bezpośrednio powietrze, a dowolna powierzchnia, z którą ruchomy rdzeń transducera ma kontakt. W praktyce oznacza to, że przykładając go np. do blatu biurka, uzyskamy głośnik, którego mębranę będzie stanowić ów blat. Wybierając odpowiednie powierzchnie, możemy wykorzystać zjawisko rezonansu i dodatkowo wzmocnić dźwięk wydawany przez taki zestaw. Autor poniższego projektu jako membranę wykorzystał … cały budynek wykonany ze szkła.


Przetwornik „sam z siebie” jest praktycznie bezgłośny, dopiero przyłożony do powierzchni przekazuje jej wibracje i zaczyna wytwarzać dźwięk. Podobno ciekawym doświadczeniem jest umieszczenie urządzenia bezpośrednio na głowie – można słuchać muzyki, nie zakłócając ciszy dookoła.

transductorKwestię zastosowania tego urządzenia w kategorii robotyki pozostawiamy wyobraźni naszych klientów, a w ramach zasiania inspiracji, proponujemy obejrzenie poniższego filmu. Przedstawia on ciekawy projekt, który w bardzo nietypowy sposób łączy zagadnienia robotyczne z dziedziną audio…


W kamami dostępne są dwie wersje: duża (średnica 50 mm, wysokość 31 mm) i mała (wymiary: 21,5 x 14,5 x 7,9 mm).

3 myśli w temacie “Surface Transducer – nietypowy głośnik

Możliwość komentowania jest wyłączona.