Geofon SM-24, czyli podsłuchiwanie wnętrza Ziemi

Interesujesz się zagadnieniami związanymi z geofizyką? Chcesz „na własnej skórze” poczuć puls Ziemi? A może pragniesz zbudować układ będący w stanie wykryć pojawienie się intruza na dużym obszarze, tylko dzięki badaniu niewielkich ruchów ziemi pod jego stopami? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, to na pewno zainteresuje Cię nowy produkt w ofercie KAMAMI.pl. Jest to geofon SM-24, czyli duży przetwornik zamieniający drgania sejsmiczne na impulsy elektryczne.

geofon1

Zasada działania geofonu odpowiada w praktyce działaniu najzwyklejszego mikrofonu, przy czym jego konstrukcja została przystosowana do odbioru niskich częstotliwości, rzędu 10 ÷ 240 Hz. Model SM-24 to urządzenie wysokiej klasy, którego parametry nie ustępują w znacznym stopniu konstrukcjom profesjonalnym. Duża czułość (28.8 V/m/s) oraz niewielkie zniekształcenia pozwalają uzyskać sygnał o wysokiej dokładności.

W ramach ciekawostki możemy jeszcze wspomnieć, że chyba najbardziej nietypowym (ale też bardzo popularnym np. w USA) zastosowaniem dla geofonów jest… wykorzystanie ich w sprzęcie do „polowania” na duchy. Nie pytajcie nas, czy udało się w ten sposób jakiegoś złapać…