Szybkie i tanie prototypowanie z plastiku

Problemy z wykonaniem obudowy do robota? Zniszczony element podwozia spędza Ci sen z powiek? Chcesz prosto i tanio przetestować pomysł na mechanizm? Te wszystkie problemy mają teraz jedno, proste rozwiązanie, ponieważ sklep KAMAMI.pl wprowadził do swojej oferty nowy produkt, znany wśród majsterkowiczów zza oceanu jako Polymorph.

polymorph-blog

Polymorph ma postać niepozornych, białych granulek. Wystarczy jednak krótka kąpiel w wodzie o temperaturze 60oC, żeby połączyły się one w przeźroczystą masę o konsystencji plasteliny – tylko od Ciebie zależy, jaki nadasz jej kształt. Pamiętaj jednak, że musisz się pospieszyć! Stygnąca substancja ulega utwardzeniu (zmienia też kolor na biały) i coraz trudniej jest ją formować, a w temperaturze pokojowej jest to już praktycznie niemożliwe. Stworzony w ten sposób element posiada właściwości zbliżone do zwykłego tworzywa sztucznego; można go ciąć, szlifować, wiercić w nim otwory, frezować, a podgrzanie dwóch brzegów umożliwi ich połączenie bez użycia kleju.


Przykład wykorzystania Polymorph

Największą wadą i zaletą Polymorpha jest jego temperatura topnienia – zaledwie 60oC. Można dzięki temu wielokrotnie topić ją i kształtować na nowo, ale zastygnięty wytwór łatwo ulegnie uszkodzeniu, jeśli temperatura otoczenia wzrośnie zbyt mocno. Właściwość ta raczej dyskwalifikuje substancję jako materiał do produkcji seryjnej urządzeń, ale za to sprawia, że idealnie nadaje się do prototypowania. Warto jeszcze wspomnieć, że Polymorph jest całkowicie bezpieczny (nietoksyczny) i w pełni biodegradowalny, więc ani użytkowanie, ani późniejsza utylizacja, nie powinny sprawić problemu.

polymorph-arm-1

Manipulator wykonany z Polymorph

3 myśli w temacie “Szybkie i tanie prototypowanie z plastiku

  1. Pingback: Tanie prototypowanie z użyciem Polymorph – pigmenty | Kamami.pl – sklep dla elektroników

Możliwość komentowania jest wyłączona.